WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA GMINY W DŹWIERZUTY

Nowe, większe przedszkole w Szymanowie

KOPERNIK.TV
To kolejna, niezwykle istotna część infrastruktury w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Szymanowie. Powiększono tam Pawilon Przedszkolny.

260 uczniów i 186 pracowników – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Szymanowie to duża i prężnie działająca placówka. „Obejmujemy swoim zasięgiem duży teren, bo 18 gmin, 5 powiatów. Codziennie dowozi dzieci 14 samochodów, 14 autobusów przywozi dzieci z terenu” – informuje Jarosław Witek, dyrektor Ośrodka.

Do placówki uczęszczają dzieci w różnym wieku – ośrodek prowadzi kształcenie od przedszkolaka do ucznia Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Z myślą o najmłodszych już po raz trzeci powiększono Pawilon Przedszkolny. „To jest sześć pięknych sal przedszkolnych, dodatkowo jeszcze duża sala terapeutyczna, bo już wcześniej nauczyciele, specjaliści sygnalizowali potrzebę takiej sali, żeby była bliżej przedszkola i ta sala powstała” – mówi Jarosław Witek. A w nowej części pawilonu na dzieci czeka wszystko, co najlepsze – sale przygotowane dla kameralnych grup, pełne wyposażenie, „magiczny dywan” pozwalający na interaktywną zabawę oraz ogrzewanie podłogowe. „My, jako samorząd prowadzący tą placówkę, staramy się stworzyć najlepsze warunki dla tych dzieci, dla pracowników i dla rodziców i dlatego myślę, że te środki skierowane w rozwój tego ośrodka na pewno przyczynią się do lepszego startu tych dzieci i o to nam chodzi” – podkreśla starosta ostródzki Andrzej Wiczkowski.

Inwestycję sfinansowało Starostwo Powiatowe w Ostródzie oraz PFRON. „To kolejna inwestycja w naszym województwie, która została zrealizowana ze środków PFRON, gdzie osoby z niepełnosprawnością mogą realizować swoje marzenia, także ja jestem bardzo dumny i cieszę się, że zaangażowanie i samorządu województwa, ale też lokalnych samorządów, powiatowych, gminnych powoduje, że ta współpraca jest dobra” – mówi Mateusz Szkaradziński, dyrektor warmińsko-mazurskiego oddziału PFRON.

Przedszkole oferuje dzieciom pomoc pedagogiczną, psychologiczną, rehabilitacyjną i logopedyczną. Trafiają do niego dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym, niepełnosprawnością ruchową, uszkodzeniem narządu słuchu i wzroku oraz autyzmem.